Antivirális multiplatform technológia kifejlesztése és a hatóanyag gyártáshoz kapcsolódó automatizált harvesting rendszer kifejlesztése

A projekt tartalmának bemutatása
A Sentimento Kft. konzorciumvezetésével 4 év alatt megvalósítani kívánt kutatás-fejlesztési projekt célja olyan antivirális multiplatform technológia kutatása és kifejlesztése, amelynek önállóan történő, vagy más vírusellenes hatóanyaggal kombinált alkalmazásával sikeresen leküzdhető egy patogén vírusfertőzés. A kifejlesztendő technológia alkalmas a krónikus vírusfertőzés mellett az akut, akár pandémiás járvány kezelésére is. A terápiás készítmény prevencióként történő alkalmazhatóságát a vizsgálati eredmények értékelése és a fertőzést okozó vírus speciális tulajdonságai, valamint az immunrendszerre kifejtett hatásai alapján fogjuk meghatározni. A projekt megvalósítása után rendelkezésre fog állni egy olyan technológia, amely a vírus típusához igazodva a hatékony terápiás készítmény rövid időn belül történő előállítását, engedélyeztetését és alkalmazását lehetővé teszi.
A projekt másik célja egy, a hatóanyag gyártáshoz kifejlesztendő automatizált harvesting (arató) rendszer tervezése és kifejlesztése. Ez a begyűjtő berendezés képes a megfelelő vírushatóanyag vakcina eddiginél nagyobb mennyiségben történő előállítására. A megvalósítani kívánt fejlesztés egyértelmű újdonságának tekinthető a járványhelyzetekre történő, a jelenlegi megoldásoknál gyorsabb reagálás lehetőségének megteremtése.
Tájékoztatás
Nyilvános project összefoglaló
A hatóanyag vírustörzs kiválasztásának eredményeként létrejött a humán patogén vírusok szaporodásának gátlására használható terápiás rendszer, kiválasztásra kerültek a gátló vírusként és gátolni kívánt vírusként alkalmazható vírustörzsek, meghatároztuk a felhasználható modell vírusok körét és a szükséges szaporító sejtvonalakat.
Az in vitro vizsgálatok során kiválasztásra kerültek az optimális interferenciát indukáló vírustörzs jelöltek. A kiválasztott hatóanyag vírus jellemzését követően meghatároztuk az interferon termelés mértékét, majd kijelöltük a modellvizsgálathoz szükséges vírustörzs jelölteket.
Meghatároztuk a hatóanyagvírus szaporítási folyamataihoz tartozó szükséges paramétereket, oltási és vizsgálati módszereit. Laborszinten meghatároztuk ezen vírus aratási és tisztítási módszereit és az elfogadhatósági paramétereket.
Beállítottuk a léptéknövelt technológiához tartozó szaporító közeg mennyiségek és a szaporításhoz kapcsolódó paramétereket, oltási módszereket. A léptéknövelt szaporítási kinetika vizsgálat eredménye alapján a kapcsolódó szaporítás minőségének ellenőrzésére szolgáló módszer kifejlesztésre kerül, valamint az elfogadhatósági paraméterek is meghatározásra kerülnek. Ezt követően kifejlesztésre kerültek a léptéknövelt aratási technológia és a tisztítási technológiai módszerek, és megtörténtek az ártalmatlansági igazolások a kiválasztott sejtvonalakon, in vitro környezetben.
Az in vivo vizsgálatok keretében történt meg a kiválasztott interferáló vírus ártalmatlanságának igazolása állatmodellekben. Meghatározásra került az ártalmatlan és hatékony dózis. A vizsgálatok során a patogén vírustörzs reprezentatív modelljeként használható vírustörzseken, állatkísérletekben sikeresen kimutattuk az interferencián alapuló multiplatform védekezési módszer hatékonyságát és az antivirális hatóanyagok közvetlen hatását.
Állatmodellben kimutattuk a patogén vírusmodell (SARS-CoV2) ellen kialakuló, vírus szaporodást gátló hatást. Kifejlesztésre került a teljes gyártástechnológia, úgymint seed készítés, oltás, szaporítás, aratás, tisztítás, formulálás is.